poniedziałek, 15 sierpnia 2011

Antonio Lopez zapomniany?

Trudno jest pamiętać o ilustratorze mody, który pewnie dziś byłby w wieku Waszych dziadków, ale postaram się przybliżyć postać Antonia Lopeza - wybitnego rysownika XX wieku.
Antonio Lopez (11.02.1943- 17.03.1987) urodził się w Portoryko, ale już od siódmego roku życia mieszkał w Nowym Jorku. Uczęszczał do High School of Art and Design (Fashion Institute Technology). Swój staż rozpoczął w magazynie Women's Wear Daily (opuścił szkołę, by tam pracować), a potem zainteresował się nim New York Times. W 1969r.  przeprowadził się do Paryża wraz ze swoim przyjacielem Juan'em Ramos'em, gdzie współpracował z Karlem Lagerfeldem. Ponadto przyczynił się do odkrycia modelki Jerry Hall (mieszkał z nią potem w Paryżu), która ma czwórkę dzieci z Mickiem Jaggerem! Jego lista zasług jest o wiele dłuższa i ,,wypromował" parę modelek, ale zapewne nazwiska nie będą Wam nic mówić, więc pozostawmy to dla ciekawskich ;). Antonio Lopez zmarł z powodu AIDS (zaraził się wirusem opryszczki, co było główną przyczyną śmierci). Jego prace pojawiały się w takich czasopismach jak Vogue, Elle, Harper's Bazaar, Interview i New York Times.
Prace Lopeza różnią się od tych ,,dzisiejszych", gdzie modelki mają długie patyczki zamiast nóg i drobne sylwetki. Jego postaci wyglądają naprawdę lepiej niż te serwowane przez współczesnych grafików. Da się zauważyć, że moda ukazywana przez niego jest momentami bardzo abstrakcyjna, bardziej subiektywna (o ile da się tak to określić), ponieważ dziś ilustratorzy modowi po prostu rysują ubrania z pokazów takimi, jakimi w rzeczywistości są, bez ulepszeń, bez ciekawych modelek.
Już niedługo zrobię poradnik: Jak ilustrować modę. Mam nadzieję, że dorównacie w swej kreatywności Lopezowi :).
A ja biorę udział w kolejnym projekcie blogowym, wraz z moją przyjaciółką Mają. Tym razem chodzi o muzykę. Zaglądajcie na www.radio-drug.blogspot.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz