niedziela, 30 października 2011

Trendomania: Budrysówka

Znacie genezę słowa budrysówka? Swoją drogą, jest ona bardzo ciekawa. Aż do dziś nie wiedziałam, skąd ta nazwa pochodzi. Czas na trendomanię, czyli co z tymi z budrysówkami?
Vivienne Westwood Anglomania coatVivienne Westwood Anglomania coat (see more toggle duffle coats)
Cena: 2 735 PLN

Budrysówki często pojawiały się w kampaniach jesienno-zimowych, ale nie zwracano na nie szczególnej uwagi, bo ich urok jest sprawą konfliktową, ale o tym zaraz.
Chcecie poznać genezę słowa budrysówka? Proszę bardzo!
Jak podaje nasz ukochany, jedyny, zbawca milionów Polaków, słownik PWN, budrysówka to...:
,,Długa kurtka w stylu sportowym, z kapturem, zwykle zapinana na kołki, noszona zarówno przez panie, jak i przez panów’ pojawiła się w polszczyźnie w latach 60. XX wieku. Została utworzona od rzeczownika budrys ‘żartobliwie o Litwinie’, utworzonego od imienia Budrys (spopularyzowanego przez A. Mickiewicza w utworze Trzech Budrysów)".
Wracając do spornej kwestii uroku budrysówki, jednym ,,ciekawe/inne" zapięcie jakimi są, niespotykane często w masowej produkcji, kołki przypadły do gustu. Jedne dodają szyku, drugie nieco vintage'owego uroku a jeszcze inne mogą zepsuć wygląd kurtki, nadając im ciężkości i plebejskiego stylu. Ja jednak bronię honoru budrysówek i twierdzę, że są naprawdę urocze (przynajmniej większość z nich). Po pierwsze, są niezwykle funkcjonalne. Nie tylko dobrze wyglądają, ale mają przydatny kaptur i są ciepłe. Ponadto dodają uroku stylizacjom. Mogą wyglądać nieco militarnie (czarne ze złotymi kołkami), są ciekawe kolorystycznie, więc mogą dopełnić nasze monotonne stroje. Na pewno każdy w budrysówce znajdzie coś dla siebie, więc jeżeli macie za dużo pieniędzy albo nie macie kurtki/płaszcza na zimę, to radzę wybrać budrysówkę ;).
Zdjęcia poniżej pochodzą ze strony www.polyvore.com, więcej o przedmiocie możecie się dowiedzieć, kiedy klikniecie na hiperłącza.

Fidelity sportswear coat

Fidelity sportswear coat (see more hooded capes)
Cena: 570 PLN

DAKS coat

DAKS coat (see more toggle coats)
Cena: 920 PLN

Vivienne Westwood Anglomania coat

Vivienne Westwood Anglomania coat (see more toggle coats)
Cena: 2 605 PLN

Coat

Coat (see more toggle duffle coats)
Cena: 545 PLN

Miss Selfridge coat

Miss Selfridge coat (see more duffle coats)
Cena: 280 PLN

Burberry Brit jacket

Burberry Brit jacket (see more checkered jackets)
Cena: 3 070 PLN

Rag Bone coat

Rag Bone coat (see more leather coats)
Cena: 2 595 PLN

Yumi coat

Yumi coat (see more duffle coats)
Cena: 320 PLN

Coat

Coat (see more pink wool coats)
Cena: 800 PLN

2 komentarze:

  1. super!
    zapraszam na www.stworz-swiat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. O, zawsze zastanawiałam się, jak nazwać ten rodzaj zapięcia a tu proszę... kołek ;) Do tej pory nazywałam to "kłami", ze względu na podobieństwo do zwierzęcego uzębienia. Ciekawa etymologia nazwy, lubię dowiadywać się takich rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń